Przeskocz do treści

Garmin 735 XT – kombajn do tri

Garmin 735 XT
Tym razem biorę się za test zegarka jakim jest Garmin 735 XT. Szczególnie powinny go sobie upodobać osoby trenujący z myślą o triathlonie - chociaż nie tylko.

Jeden z najnowszych modeli Garmina, który trafił do sprzedaży. Wydaję mi się, że jest przeznaczony dla triathlonistów oraz biegaczy ultra. Jednak na swoim przykładzie stwierdzam, że biegacze też będą nim zachwyceni.

Na pierwszy rzut oka zegarek wygląda solidnie. Silikonowy pasek i spory, kolorowy wyświetlacz. Ten model posiada pięć przycisków - wystarczająco. Można ustawić dwa, trzy lub cztery ekrany danych i mimo to zawsze jest przejrzyście. Od razu rzuca się w oczy moduł do pomiaru tętna z nadgarstka. Poza tym Garmin 735 XT jest raczej stonowany, mało elegancki, ale jednocześnie nie "plastikowy" - nazwałbym ten wygląd optymalnym dla sportowca.

Garmin 735 XT
Do koszuli nawet pasuje 🙂
Na początek kilka danych technicznych:
 • wymiary 44,5x44,5x11,9mm,
 • masa 40,2g,
 • klasa wodoszczelności 5 ATM,
 • kolorowy wyświetlacz o rozdzielczości 215x180 pikseli,
 • Czas działania baterii: tryb oszczędny do 11 dni, tryb GPS do 14 h, tryb UltraTrac do 24 h bez nadgarstkowego pomiaru tętna,

Widać, że jest bardzo lekki. Wielkość wyświetlacza pozwala nam jasno pokazać wszystkie niezbędne dane. Bateria robi wrażenie - prawie doba aktywności!

Funkcje, którymi chwali się producent:
 • zegarek multisportowy,
 • technologia GPS + GLONASS, kompas, akcelerometr,
 • pomiar tętna z nadgarstka (+opcja pasek HRM),
 • posiada funkcje zaawansowanej dynamiki biegu, jazdy rowerem, pływania,
 • określa maksymalny pułap tlenowy (VO2max), próg mleczanowy (próg LT), posiada symulator wyścigu, asystenta odpoczynku,
 • otrzymuje powiadomienia ze smartphona, sam przesyła dane do Garmin Connect, Bluetooth, śledzenie live,
 • można wgrywać widżety, aplikacje, skórki,
 • pełni rolę monitora aktywności,
 • tworzenie planów treningowych, możliwość ustawiania interwałów,
 • można używać różnych profili aktywności: bieganie, pływanie, rower, siłownia, wędrówka itd oraz treningi zakładkowe - du/triathlon,
 • wylicza strefy tętna, pokazuje i kreśli tętno spoczynkowe,
 • współpracuje z oprogramowaniem Strava oraz urządzeniami Varia,
 • funkcje nawigowania po trasie, powrotu do startu.

Multisport

Odnośnie multisportowych funkcji: można z nim biegać, pływać, jeździć rowerem, spacerować w górach, biegać na nartach, bieżni elektrycznej i pewnie jeszcze parę rzeczy. Dodatkowo można je łączyć, np. do postaci duathlonu, triathlonu lub robić treningi zakładkowe.

Garmin 735 XT
Sam rozpoznaje styl pływacki

Nawigacja

O ile co to jest GPS wie każdy, ale GLONASS? To nic innego jak rosyjski satelitarny system nawigacyjny. Brzmi kosmicznie, ale po włączeniu go (oprócz GPS) nie zauważyłem różnicy w jakości sygnału. Kompas wskazuje nam kierunki świata, natomiast akcelerometr jest niezbędny dla kilku funkcji o których powiem dalej.

Garmin 735 XT
Typowe wykresy na podsumowanie biegu

Możemy do zegarka wgrać ślad, np. w formacie .gpx i urządzenie będzie nas kierowało po trasie. Gdy się zgubimy możemy też użyć funkcji powrotu no miejsca startu.

Nadgarstkowy pomiar tętna

Garmin 735 XT jako jeden z nowszych modeli posiada już tę technologię. To rozwiązanie ma jedak dwie wady. Zegarek musi być zawsze na ciele, a co jak chcemy założyć kurtkę? No cóż, wtedy albo zegarek na wierzch i nie mamy pomiaru lub pod kurtkę i grzeb sobie żeby coś odczytać 🙂

Garmin 735 XT
diody do pomiaru tętna - czasem świecą na zielono

Natomiast jak to jest z prawidłowością pomiaru? Jest to związane z zasadą działania. W typowym HRM w pasku to elektrody bezpośrednio dokonują pomiaru. Natomiast w przypadku zegarka to krew jest prześwietlana pod kątem jej objętości i ciśnienia. Czyli można powiedzieć, że tętno odczytywane jest tak naprawdę "pochodną" tętna rzeczywistego. Stąd pomiar nadgarstkowy jest mniej dokładny. O ile przy w miarę wolnych zmianach tętna jest ok, to przy nagłych zmianach już jest słabo.

Wielką zaletą jest możliwość monitorowania tętna przez całą dobę. Najfajniejszą sprawą jest tętno spoczynkowe, czyli ważny czynnik umożliwiający pokazanie zmęczenia, przetrenowania, choroby.

Garmin 735 XT
Tygodniowy wykres tętna spoczynkowego. Zaczyna się wysoko bo miałem urodziny..

Dynamika aktywności

Używanie paska HRM umożliwia pokazanie nam wielu parametrów dotyczących dynamiki m.in. biegu:

 • rytm (kadencja),
 • odchylenie pionowe (wysokość odbicia na wysokości klatki piersiowej),
 • czas kontaktu stopy z podłożem,
 • bilans czasu kontaktu stopy z podłożem (stosunek prawa/lewa),
 • długość kroku,
 • odchylenie do długości (stosunek odchylenia pionowego do długości kroku).
Garmin 735 XT
Screen z platformy Garmin Connect

Po każdym treningu biegowym wyświetlane są dane o biegu oraz aktualny poziom VO2max, czas potrzebny na regenerację (asystent odpoczynku). Czasem aktualizuje się tempo oraz tętno progu mleczanowego. W statystykach jest też "symulator wyścigu", który nam szacuje czasy na zawodach (moim zdaniem mało realne).

Garmin 735 XT
Bardzo realne te wskazania

Łączenie się ze światem

Zegarek jak większość modeli posiada już technologię Bluetooth, umożliwia sparowanie urządzenia ze smartfonem lub PC. Umożliwia wyświetlanie powiadomień z telefonu. Umie też sam zgrać trening do platformy Garmin Connect. Fajną funkcją jest śledzenie live. Można umożliwić znajomym podgląd Twojego biegu na żywo na przykład podczas zawodów.

Garmin 735 XT
Życiówki wyglądają na nim jakby ładniej 😛

Oprogramowanie

Zegarek przypomina już nieco bardziej komputer 🙂 Dzięki platformie IQ można wgrać dodatkowe aplikacje, widżety oraz fajne skórki.

Monitor aktywności

Garmin 735 XT może służyć jako monitor aktywności. Śledzi Cię przez całą dobę. Twoje kroki, tętno, czas snu (nawet z podziałem na fazy!), ilość aktywnych minut. Pokazuje też kalorie aktywne jak i spoczynkowe. A później można wygenerować takie raporty, że głowa mała 🙂

Garmin 735 XT
Wykres tętna z ostatnich godzin

Plan treningowy

Platforma Garmin Connect posiada wiele planów treningowych. Różne dyscypliny, różne poziomy i różne dystanse. Treningi można zaimportować do telefonu. Możemy też samemu wprowadzić trening na przykład interwałowy. Zegarek będzie sygnalizował kolejne fazy treningu.

Garmin 735 XT
Świetnie się z nim pływa

Strefy tętna

Nie musimy się martwić, aby biegać w odpowiedniej strefie. Na podstawie HRmax (które można wprowadzić ręcznie) oraz progu LT (który wyznacza zegarek), mamy wyznaczone wszystkie strefy. Dodatkowo w trakcie biegu mamy bardzo fajnie przedstawione graficznie. Bardzo podoba mi się określanie tętna spoczynkowego oraz kreślenie go w skali tygodnia. Daje to sporo informacji.

Garmin 735 XT
Strefy tętna

Podsumowanie

Garmin 735 XT umożliwia trenowanie sportów takich jak pływanie, bieganie i jazda na rowerze - jednym słowem idealny dla triathlonistów. Ma wiele zaawansowanych funkcji, które pomogą w regularnym treningu. Dodatkowo nowinki techniczne oraz przyjazny wygląd dodają całości smaku. Jeśli chcesz wejść na wyższy poziom biegania, a inne sporty nie są Ci obce to polecam zdecydowanie. Co do ceny to już wyższa półka, ale moim zdaniem warto.

Garmin 735 XT
Świetnie się prezentuje

Dla biegaczy, którzy nie mają ogromnych wymagań co do zegarka to polecam ten wpis KLIK.

PS. Jeśli podobał Ci się ten artykuł to zostaw po sobie ślad. Wpis możesz udostępnić znajomym, skomentować albo po prostu "dać lajka" 🙂

Wpadnij do mnie na Facebooka lub Instagrama:

konto Facebook   konto Instagram

Podziel się opinią

%d bloggers like this: